
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1.9 W |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 1635 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 8.2 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 24 nC |
| Drain to Source Resistance | 17 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
Stock: 93
Distributors
pcbx
Unit Price$1.55170
Ext.Price$1.55170
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.55170 | $1.55170 |
| 10 | $0.94470 | $9.44700 |
| 25 | $0.86287 | $21.57175 |
| 50 | $0.78812 | $39.40600 |
| 100 | $0.71985 | $71.98500 |
| 300 | $0.67439 | $202.31700 |
| 500 | $0.63180 | $315.90000 |
| 1000 | $0.61299 | $612.99000 |
| 3000 | $0.53091 | $1592.73000 |
| 5000 | $0.52236 | $2611.80000 |
